Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Akumulatory żelowe

 

Akumulatory żelowe

 Akumulatory żelowe stosuje się zarówno do pracy w reżimie cyklicznym, tradycyjnym , jak i w zastosowaniach stacjonarnych oraz w instalacjach solarnych.

Akumulatory żelowe mają najdłuższą żywotność, działają nawet do 12 lat. Istotne jest też to że zapewniają maksymalną ilość cykli rozładowywania i ładowania. Są odporne na skoki temperatur, jest to dość istotne w naszym obecnym klimacie.

Akumulator żelowy AGM jest stosunkowo niedrogi, dzięki temu można swobodnie tworzyć dość pokaźne zaplecza energetyczne, które będą wydajnie służyły przez dłuższy czas.

Akumulatory żelowe są dużo bardziej odporne na wstrząsy, nie można ich wylać, właściwie nie wymagają naszej obsługi, a w kwestii ochrony środowiska stoją zdecydowanie wyżej od zwykłych akumulatorów kwasowych.

Czym można ładować akumulator żelowy?

Do ładowania akumulatorów żelowych w zupełności wystarczy najprostsze urządzenie ładujące.

Jak sprawdzić czy akumulator jest żelowy czy kwasowy?

Akumulator żelowy podobny jest do tradycyjnego akumulatora z elektrolitem w postaci płynnej. Jednak w przypadku akumulatorów żelowych elektrolit ma postać żelu. Akumulator AGM (Absorbent Glass Mat) z kolei, to akumulator, w którym elektrolit uwięziony jest w matach z włókna szklanego.

Czy akumulator żelowy może być zastosowany w samochodzie?

Wielu kierowców błędnie sądzi, że w ich aucie do rozruchu służy żelowy akumulator. Zazwyczaj wynika to z faktu, że mylą baterię typu GEL z AGM. Akumulatory żelowe nie powinny być stosowane do rozruchu samochodów osobowych.

Zalety akumulatorów żelowych.

Nie tracą swoich właściwości przy długim spoczynku, nawet w przypadkach ładowania i pełnego rozładowania. To wszystko sprawia że owe akumulatory są coraz częściej stosowane w różnych przemysłach.

Z wad akumulatorów żelowych na pewno musimy wymienić ich niewielką moc która w znacznym stopniu spada przy niskich temperaturach.

Jaki akumulator żelowy do fotowoltaiki?

Akumulatory do instalacji fotowoltaicznych są istotnymi elementami instalacji typu off-grid, ich zadaniem jest magazynowanie nadwyżki energii produkowanej przez panele. Poza magazynowaniem owe akumulatory muszą też oddawać energie gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje jej w wystarczającej ilości. Ważne jest aby były odporne na wielokrotne doładowywanie i rozładowywanie. Akumulatory głębokiego rozładowywania o niskim poziomie samorozładowania sprawdzą się tu najlepiej.