Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Akumulatory żelowe wydajne

Akumulator żelowy to nowocześniejsza odmiana zwykłego akumulatora kwasowego, w której zamiast ciekłego elektrolitu wykorzystywany jest specjalny elektrolit w formie żelu. Akumulatory żelowe są bardziej odporne na wstrząsy niż zwykłe akumulatory i mogą pracować w zasadzie w każdej pozycji. Warto by dbać o czystość akumulatora i przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu.

 

Jak sprawdzić czy akumulator jest żelowy czy kwasowy?

Akumulator żelowy podobny jest do tradycyjnego akumulatora z elektrolitem w postaci płynnej. Jednak w przypadku akumulatorów żelowych elektrolit ma postać żelu. Akumulator AGM (Absorbent Glass Mat) z kolei, to akumulator, w którym elektrolit uwięziony jest w matach z włókna szklanego.

Zalety akumulatorów żelowych.

Nie tracą swoich właściwości przy długim spoczynku, nawet w przypadkach ładowania i pełnego rozładowania. To wszystko sprawia że owe akumulatory są coraz częściej stosowane w różnych przemysłach.

Akumulatory żelowe mogą właściwie pracować w każdej pozycji ponieważ są szczelne.

Sporą ich zaletą jest fakt że wytrzymują wielokrotnie więcej cykli ładowania niż akumulatory kwasowe.

Z wad akumulatorów żelowych na pewno musimy wymienić ich niewielką moc która w znacznym stopniu spada przy niskich temperaturach.

Jaki akumulator żelowy do fotowoltaiki?

Akumulatory do instalacji fotowoltaicznych są istotnymi elementami instalacji typu off-grid, ich zadaniem jest magazynowanie nadwyżki energii produkowanej przez panele. Poza magazynowaniem owe akumulatory muszą też oddawać energie gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje jej w wystarczającej ilości. Ważne jest aby były odporne na wielokrotne doładowywanie i rozładowywanie. Akumulatory głębokiego rozładowywania o niskim poziomie samorozładowania sprawdzą się tu najlepiej.

Jak długo wytrzymują akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe przy w miarę rozsądnym użytkowaniu wytrzymują około 12lat. Dzięki nim możemy stworzyć sobie spore zaplecze energetyczne, które wydajnie posłuży nam przez długi czas. Mają dobry stosunek ceny do jakości co sprawia że są bezpieczne i jednocześnie niezbyt drogie.

Ładowanie akumulatora żelowego, czym?

Akumulatory żelowe zaleca się ładować prostownikami impulsowymi, które spełniają wszystkie warunki do prawidłowego ładowania. Prostowniki te automatycznie przerywają ładowanie gdy akumulator jest naładowany w pełni.

Akumulatory żelowe 12v

Akumulatory żelowe 12v dobrze nadają się do zasilaczy awaryjnych UPS, znajdą także zastosowanie w centralkach alarmów i wszędzie tam gdzie potrzebna jest nam niezależność energetyczna od sieci. Dobrze sprawują się w pracy stacjonarnej jak i cyklicznej. Takie akumulatory są właściwie w całości bezobsługowe.