Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Dekodery DVB-T2

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) – standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji (przesyłu) skompresowanych danych multimedialnych. Wraz z końcem czerwca dokona się transformacja cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Po tym terminie telewizja naziemna będzie nadawana standardzie DVB-T2, a umożliwi to między innymi telewizor z wbudowanym tunerem.Jeśli posiadamy starszy telewizor który nie obsługuje standardu DVB-T2 możem dokupić do niego dekoder i bez przeszkód cieszyć się swoimi ulubionymi kanałami.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując nowy dekoder, żeby nie dać się oszukać?

W przypadku chęci zakupu odbiornika telewizyjnego lub przestawki tzw. "set-top-box", zgodnej z nowym standardem DVB-T2, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Aby odbiornik poprawnie odebrał telewizję w nowym standardzie powinien:

zapewniać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2,

umożliwiać odbiór obrazu kodowanego w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H),

zapewniać odbiór dźwięku kodowanego w standardzie MPEG-2 audio warstwa 2 i DOLBY E-AC- 3,

w przypadku odbiorników z możliwością podłączenia do Internetu powinien obsługiwać standard HBBTV w wersji przynamniej 2.0.1.

Jak sprawdzić telewizor czy obsługuje DVB-T2?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy telewizor ma tuner DVB-T2 i obsługuje kodek HEVC, jest przejście na stronę www.telewizjanaziemna.pl i wpisanie wyszukiwarce interesującego nas modelu. Strona szybko odpowie na zapytanie i pokaże podstawowe informacje o tunerach i kodekach.

Czy DVB-T2 to to samo co HEVC?

Telewizja DVB-T2 HEVC cechuje się lepszym wykorzystaniem pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego HEVC (High Efficiency Video Codec)/H. 265, który zastąpił H. 264

Co zamiast dekodera DVB-T2?

Jeżeli nie posiadacie telewizora DVB-T2 (lub dekodera) pozwalającego na jego odtwarzanie, możecie stracić możliwość odbierania cyfrowej telewizji naziemnej. Rozwiązaniem będzie albo wymiana telewizora na taki, który obsługuje technologię DVB-T2 lub podłączenie specjalnego dekodera DVB-T2.

Do zalet takiego zewnętrznego dekodera dvb-t2 możemy zaliczyć to że umożliwia nam on odbiór telewizji w najnowszym standardzie, i jest tańszą alternatywą niż kupno nowego telewizora który będzie droższym wydatkiem niż sam dekoder.