Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Dekodery do telewizji naziemnej

Dekoder telewizji naziemnej

Standard telewizji cyfrowej DVB jest nadawany naziemnie i służy do transmisji skompresowanych danych multimedialnych. Kompresja audio odbywa się zgodnie ze standardem MPEG-2 lub MPED-4. Dekodery telewizji naziemnej pozwalają na odbiór cyfrowych kanałów telewizji naziemnej DVB-T/T2, dodatkowo spełniając funkcję domowych centrów multimedialnych.

Czy potrzebny jest dekoder do telewizji naziemnej?

FAQ Co trzeba zrobić by móc oglądać naziemną telewizję cyfrową? Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W nowoczesnych telewizorach jest on integralną częścią składową urządzenia. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia – „set top box”.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dekodera telewizji naziemnej?

Mogłoby się wydawać, że wszystkie dekodery telewizji naziemnej są takie same i nie ma większego znaczenia, jaki model zdecydujemy się kupić. Jednak przed złożeniem zamówienia warto spojrzeć na poszczególne funkcje, ponieważ wpłyną one na lepszy komfort użytkowania. Przede wszystkim zobacz, czy dany dekoder obsługuje standard DVB-T.

Jeśli oczekujesz wyższej jakości obrazu, to obsługa nowszego DVB-T2 przełoży się na bardzo dobry obraz. Dekodery do telewizji naziemnej wspierają również standardy DVB-C oraz DVB-C2, jednak ich możliwości wykorzystamy przy korzystaniu z telewizji kablowej. Na rynku znajdziemy również dekodery telewizji satelitarnej, które od tych standardowych są nieco droższe. Oprócz dostępu do standardowych kanałów telewizji naziemnej umożliwiają odbieranie dodatkowych kanałów wykupionych w ramach danego pakietu operatora.

Najtańsze dekodery telewizji naziemnej mają złącze analogowe SCART. Oferują one jakość obrazu SD lub HD. To wybór dobry do starszych telewizorów dysponujących niską rozdzielczością. Nowsze dekodery podłączane za pośrednictwem przewodu HDMI obsługują rozdzielczość Full HD, która jest już absolutnym standardem. Różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka, dlatego na trochę nowszym telewizorze poczujesz ogromną różnicę!

Niektóre dekodery telewizji naziemnej mają dodatkowo złącze USB lub slot na kartę pamięci microSD. Dzięki temu możemy wykorzystać urządzenie do odtwarzania multimediów. Funkcja nagrywania jest znakomita dla użytkowników, którzy chcą mieć ulubione filmy i seriale do obejrzenia na później. Dekodery do telewizji naziemnej mogą mieć złącze cyfrowe dźwięku, a także wsparcie dla takich standardów, jak Dolby Digital. To sprawia, że jakość odtwarzanych materiałów jest jeszcze lepsza.