Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Lampki rowerowe

 

Lampki rowerowe

Lampki rowerowe możemy podzielić na 3 typy: przednie ostrzegawcze (ich zadanie polega na tym abyśmy byli widoczni), przednie oświetlające (zapewniają nam dobrą widoczność oraz sprawiają że widzą nas inni) oraz tylne, dzięki którym jesteśmy widziani z tyłu.

Do jazdy po lasach by móc poczuć się bezpiecznie przy większych prędkościach zaleca się lampki o mocy około 1000 lumenów a nawet i więcej, natomiast do zwykłej spokojnej jazdy w zupełności wystarczą nam lampki o intensywności około 500 lumenów.

Przepisy obowiązujące w naszym kraju odnośnie oświetlenia roweru:

Powinniśmy posiadać z przodu co najmniej jedno światło w kolorze białym lub żółtym;

Z tyłu mamy obowiązek posiadać światło odblaskowe czerwone i przynajmniej jedno światło pozycyjne także w kolorze czerwonym(oświetlenie z tyłu roweru nie może być w kształcie trójkąta);

Według przepisów lampki rowerowe nie mogą być zainstalowane na kasku czy plecaku, muszą być przymocowane na rowerze, nie wyżej niż 1,5m nad ziemią i nie niżej niż ok. 25cm od ziemi. Odblaski powinny być widoczne z odległości ok. 150m.

Czy prawo pozwala na używanie migających lampek w rowerze?

W obecnej chwili prawo zezwala na posiadanie migających lampek w rowerze, bowiem sprawiają one że jesteśmy bardziej widoczni, a same lampki poprzez miganie zwracają większą uwagę kierowców. Jeśli nasz rower ma poprawnie zamontowane lampki to jesteśmy widoczni z większej odległości.

Jakie światła powinniśmy mieć w swoim rowerze?

Czerwone światło odblaskowe jest światłem które musimy mieć w rowerze zamontowane na stałe, pozostałe mogą być w formie podłączanych lampek na baterie czy akumulator. Światła w rowerze nie licząc czerwonego odblasku wymagane są tylko po zmroku i za ich brak w dzień nie zostaniemy ukarani mandatem.

Dlaczego czerwony odblask w rowerze nie może mieć kształtu trójkąta?

Ponieważ taki kształt według przepisów jest zarezerwowany dla ciągników rolniczych, maszyn wolnobieżnych oraz przyczep, a także w za pomocą trójkąta oznacza się pojazd holowany.

Jak bezpiecznie poruszać się rowerem w nocy?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym że widocznie znaczy bezpiecznie, nie zapominajmy o światłach , odblaskach, przydatna dla naszej widoczności może też być odzież odblaskowa (kamizelki, szelki).