Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Latarki kieszonkowe

Latarka kieszonkowa

Od latarek kieszonkowych wymaga się przede wszystkim małych rozmiarów. Długość tych mobilnych źródeł światła powinna wynosić około 10 centymetrów, jednak im mniej, tym lepiej. Należy tu jednak uwzględnić kompromis między mocą, długością świecenia i wymiarami sprzętu.

Latarki EDC (Every Day Carry) służą właśnie w codziennych sytuacjach, gdzie liczy się przede wszystkim poręczność, natomiast moc i dystans świecenia schodzą na dalszy plan. Dobrze posiadać awaryjnie taką kieszonkową latarkę, bo nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej potrzebował.

Docenisz ten typ latarek zawsze, gdy po ciemku będziesz obmacywał drzwi w poszukiwaniu klamki, szukał czegoś w ciemnym garażu lub piwnicy, udasz się na strych w poszukiwaniu skarbów, albo wybierzesz się na nocną eskapadę do lasu.

Jaka latarka kieszonkowa?

Pierwsze miejsce dzisiejszego rankingu to kieszonkowa latarka Fenix E15, którą zawsze możesz mieć przy sobie. Waży jedynie 29 gram, więc jej obecność w kieszeni lub plecaku będzie niemal niezauważalna. Moc świetlna? 450 lumenów.

Jaka latarka na EDC?

Dobra latarka EDC to taka, która będzie miała ich minimum 2, a najlepiej 3 tryby. Najniższy tryb (zazwyczaj poniżej 100 lumenów) służy zazwyczaj do przyświecenia z niedużych odległości - np. zamek w drzwiach, wnętrze auta czy pomieszczenia gospodarczego. Wyższe tryby (200 lumenów i więcej) pozwolą oświetlić np.

W sprzedaży są latarki taktyczne, szperacze, latarki rowerowe lub te dla myśliwych, a nawet wędkarzy. Największą grupę docelową stanowią jednak zwykli ludzie, którzy potrzebują małego źródła światła, schodząc do piwnicy po ziemniaki lub szukając po ciemku klucza do mieszkania.

Wszyscy ci ludzie potrzebują tzw. latarek kieszonkowych, zwanych inaczej EDC, które jak sama nazwa wskazuje, bez problemu mieszczą się w kieszeni, są lekkie, energooszczędne i generują wystarczającą ilość lumenów, aby oświetlić wspomnianą piwnicę lub drzwi wejściowe.

Latarki kieszonkowe generują jasność światła od około 300 lumenów do nawet 1 000 lumenów i świecą maksymalnie do paruset metrów, dając biały, skupiony snop światła. Moc latarki EDC uzależniona jest również od użytego zasilania. W przypadku jednej baterii AA, natężenie i odległość świecenia, a także długość funkcjonowania na jednym cyklu ładowania będzie mniejsza, niż w przypadku zastosowania akumulatorka 18650.

Możemy spotkać latarki kieszonkowe wyposażone w trzy, cztery, a nawet pięć różnych trybów świecenia ciągłego. Są to najczęściej 100% mocy, 70%, 50%, 30% i 10%. Poza tym w latarkach EDC występuje tzw. tryb moonlight (księżycowe światło), który świeci z natężeniem od 0,5 do 1 lumena.