Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Latarki ręczne

Latarka ręczna

Latarka jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia w czasie wspinaczki, przemierzania górskich zakamarków czy lasów po zmroku. Powinna być poręczna i zapewniać dobre oświetlenie otoczenia. Który model latarki – czołowy czy ręczny, lepiej zabrać na wyprawę w góry?

Na rynku można znaleźć także lekkie i niewielkie latarki ręczne, które bez problemu włożymy do małej kieszonki. Dodatkowo posiadają one specjalne uchwyty (np. dwustronne klipsy) lub paski umożliwiające ich przymocowanie do części garderoby, zawieszenie na szyi czy przypięcie do plecaka. Latarka ręczna sprawdzi się na pieszych wyprawach po górach, podczas biwakowania i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz oświetlenia pod dogodnym kątem.

Jaka latarkę wybrać?

Wybór między latarką czołową a ręczną należy od samego użytkownika. Jednak podczas zakupu oświetlenia warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, ważny jest zasięg (liczony w metrach) oraz jasność światła (podawana w lumenach). Im wyższe są te parametry, tym urządzenie jest lepsze. Dobrze, aby można było swobodnie regulować kąt padania światła. Latarka powinna być wykonana z nieprzemakalnego materiału odpornego na kurz i uszkodzenia mechaniczne. Istotny jest także rodzaj zasilania.

Jaka moc latarki?

Latarka czołowa do biegania, jazdy na rowerze czy innych aktywności sportowych powinna świecić z mocą ok. 100-300 lm. Na wycieczki rowerowe po trudnych terenach lub wyprawy w góry lepiej zabrać latarkę o mocy do 500 lm, sprawdzającą się w wymagających warunkach.

Jaka latarka ręczna?

Minimum, na jakie warto postawić to 1000 lumenów na najwyższym trybie. Jeśli masz duży teren wokół domu, a dodatkowo używasz latarki w innych warunkach, dobrze, jeśli będzie to minimum 3000 lm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś nabył sprzęt z mocą ponad 15000 lumenów.

Od czego zależy moc latarki?

Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dane źródło.

200-300 lm, latarki na wycieczki rowerowe po obcych okolicach – do 500 lm, latarki turystyczne dla bardziej wymagających – kilkaset lm, natomiast latarki taktyczne charakteryzują się natężeniem światła nawet powyżej 1000 lm.

Jak długo świeci latarka?

W poszczególnych trybach latarka świeci odpowiednio: 100% – 1 h; 60% – 2 h; 15% – 8 h; 2% – 40 h; STROBO – 1 h. To model chętnie wykorzystywany zarówno przez służby mundurowe, jak i miłośników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w tym myśliwych i wędkarzy.

Latarki ręczne - dla kogo?

Dla kogo latarki ręczne stanowią przydatne narzędzie? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – dla każdego z nas. Nie tylko przecież amatorzy nocnych wędrówek po górach czy lasach potrzebują mieć pod ręką mobilne źródło światła, które nie zawiedzie w potrzebie. Latarki ręczne LED przydadzą się również w domowym warsztacie, w piwnicy, na strychu czy podczas nagłej awarii prądu późnym wieczorem.