Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Licznik zużycia prądu do gniazka

Licznik zużycia prądu do gniazdka

Licznik elektryczny pokazuje prawidłowe wskazanie zużycia energii dzięki układom scalonym. Przepływająca przez nie energia oraz odpowiednie napięcie generują impulsy, które następnie są przeliczane na zużyte kWh.

Jak sprawdzić pobór prądu z gniazdka?

Jak zmierzyć pobór prądu w gniazdku? Najprostszym sposobem aby zmierzyć realny pobór prądu, na przykład wspominanego telewizora, jest zastosowanie watomierza. Jest to urządzanie, które podpinamy do gniazda elektrycznego, a dopiero później bezpośrednio pod watomierz, urządzenie którego pobór energii chcemy monitorować.

Najprostszym sposobem aby zmierzyć realny pobór prądu, na przykład wspominanego telewizora, jest zastosowanie watomierza. Jest to urządzanie, które podpinamy do gniazda elektrycznego, a dopiero później bezpośrednio pod watomierz, urządzenie którego pobór energii chcemy monitorować. Tego rodzaju miernik poboru prądu, jak na przykład watomierz Orno będzie w stanie nam wyświetlić w czytelny sposób, ilość zużytej energii w kWh a także jej koszt.

Pomiar zużycia prądu w wydzielonej części mieszkania lub domu.

W sytuacji, kiedy interesuje nas pobór prądu, w dajmy na to z wynajmowanej jednej kondygnacji domu. Rozwiązaniem okaże się podlicznik prądu. Może być on montowany, bez pozwolenia zakładu energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę. W zależności od potrzeby możemy zamontować podlicznik jednofazowy lub podlicznik trójfazowy. Do wyboru mamy liczniki elektroniczne lub regenerowane liczniki prądu. Modele elektroniczne z łatwością zmieścimy w skrzynce bezpiecznikowej. Należy pamiętać, że podlicznik energii elektrycznej może jedynie posłużyć do naszych prywatnych pomiarów i nie będzie on ewentualna podstawą reklamacji w zakładzie energetycznym.

 

Czy warto kupić gniazdkowy licznik energii?

Tego typu liczniki prądu są stosunkowo prostymi urządzeniami, przez co ich cena wcale nie musi być wysoka. Podstawowe modele można nabyć już od kilkudziesięciu złotych. Dlatego warto, aby w każdym gospodarstwie domowym znalazło się choć jedno tego typu urządzenia.

Pozwoli ono:

Znaleźć urządzenie, które kradną prąd w trybie czuwania

Namierzyć urządzenia generujące największe koszty

Wyliczyć zużycie prądu przez poszczególne urządzenia

W prosty sposób przeliczyć zużycie prądu na koszty generowane przez urządzenie

 

Jaki licznik energii wybrać do domu, a jaki do firmy?

Do użytku domowego wystarczą proste urządzenia dostępne na rynku. Ich obsługa mocy również nie musi być zbyt wielka. Warto, aby licznik potrafił zmierzyć moc czynna rzędu od 0,2 W do około 3000 W.

W firmie warto zwrócić uwagę na spełnienie przez watomierz norm dyrektywy europejskiej. Pozwoli to na prawidłowe rozliczenie kosztów zużytego prądu bez obawy o dokładność pomiaru. Obsługa urządzeń powinna być również nico wyższa niż w przypadku urządzeń domowych.