Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Liczniki zużycia prądu

Liczniki zużycia prądu

Liczniki zużycia energii elektrycznej mierzą ilość przepływającego prądu. Wskazania służą do określenia wysokości rachunku za prąd. W liczniku elektronicznym wykorzystywane są specjalne układy scalone, które poprzez przepływający prąd i przyłożone napięcie generują impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej. Następnie liczba impulsów jest przeliczana na energię wskazywaną przez licznik.

 

Czy warto mieć w swoim domu licznik zużycia energii?

W każdym gospodarstwie codziennie jest zużywana określona ilość prądu, często nie wiemy jakie urządzenia i ile pobierają prądu. Posiadając watomierz możemy sprawdzić pobór prądu w naszym gospodarstwie czy firmie.

 

Czy licznik energii elektrycznej pobiera prąd?

Jak wykazali naukowcy Uniwersytetu Nauk Stosowanych, cyfrowe liczniki mogą zawyżać zużycie prądu. Potwierdzają to także polscy naukowcy. Paradoksalnie im bardziej ktoś stawia na energooszczędność, tym mocniej może zostać pokrzywdzony przez współczesne liczniki elektryczne.

Ile kosztuje Licznik energii elektrycznej?

Za podstawowy licznik prądu zapłacimy średnio 30 – 45 zł. Za bardziej skomplikowane modele posiadające kontrolery i systemy zdalnego monitoringu ilości zużywanego prądu musimy zapłacić ok. 130 – 170 zł. Natomiast za licznik prądu trójfazowy zapłacimy nawet 170 – 250 zł.

Dwutaryfowy watomierz umożliwia nam sprawdzanie zużycia prądu elektrycznego i obliczenie kosztów zużytej energii podłączonego urządzenia (2 oddzielne taryfy).  Wyświetlacz LCD pokazuje aktualny czas, napięcie i natężenie prądu, współczynnik mocy, częstotliwość, maksymalne obciążenie prądu i ostrzeżenie o przeciążeniu. Wewnętrzny akumulator: 2 × 1,5V LR44 podtrzymuje ustawienia urządzenia w razie braku prądu.

Mierniki poboru prądu to urządzenia, przy pomocy których można dokonać pomiarów napięcia elektrycznego, natężenia prądu oraz oporu elektrycznego. Często wykorzystuje się je w celu sprawdzenia, jak dużo energii elektrycznej pobierają konkretne urządzenia.

Czym zmierzyć zużycie energii?

Najprostszym sposobem aby zmierzyć realny pobór prądu, na przykład wspominanego telewizora, jest zastosowanie watomierza. Jest to urządzanie, które podpinamy do gniazda elektrycznego, a dopiero później bezpośrednio pod watomierz, urządzenie którego pobór energii chcemy monitorować. Watomierz to licznik zużycia energii pozwalający na zmierzenie, ile prądu pobiera dany odbiornik, czyli ustalenie tzw. mocy czynnej. Wynik wyrażony jest w watach (W)

W jakich jednostkach mierzymy zużycie energii elektrycznej?

Pomiar energii elektrycznej odbywa się za pomocą licznika kilowatogodzin oznaczonych symbolem kWh. Większość liczników prądu mierzy pobór w kWh. Moc mierzymy w watach, oznaczonych symbolem W.