Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Wagi kuchenne z miską

Waga kuchenna z miską

Waga kuchenna to urządzenie które przyda nam się w kuchni podczas gotowania lub pieczenia ciast. Dzięki niej możemy dokładnie zważyć poszczególne porcje produktów które chcemy wykorzystać. Pomoże nam też w przypadku gdy jesteśmy na diecie i porcjujemy posiłki. Ciężar poszczególnych porcji, produktów możemy w łatwy sposób odczytać z wyświetlacza LCD.

Jak prawidłowo korzystać z elektronicznej wagi kuchennej?

Podstawą jest regularne czyszczenie powierzchni wagi lub dołączonej miski. Okruchy jedzenia wlatują w wiele miejsc wewnątrz urządzenia, szczególnie w przypadku elektronicznych wag z szalą czy szklanym talerzem. Płaskie konstrukcje będą z kolei bardzo słabo prezentować się z widocznymi plamami, zwłaszcza że najczęściej są dostępne w białym kolorze.

Czyszczenie elektronicznej wagi do ważenia produktów spożywczych powinno odbywać się za pomocą ściereczki. Możesz czasem ją lekko nawilżyć. Jeżeli chodzi o dołączone przez producenta miski, to najczęściej istnieje możliwość włożenia ich do zmywarki i pozbycia się zabrudzeń.

Elektronika nie lubi wody – to oczywiste. W przypadku wag dużo zależy od szczelności danej konstrukcji, ale polecam Ci zachowanie czujności, aby na wagę elektroniczną nic się nie wylało.

Idąc w drugą stronę, każde urządzenie powinno mieć określony zakres temperatur, w którym prawidłowo pracuje. Takie informacje znajdziesz zwykle w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Przestrzegaj podanych wartości. Często spotykanym zakresem jest np. 10°C – 40°C. Raczej ciężko nie zmieścić się w granicach tego parametru, choć polecam temperaturę pokojową, gdyż jest najbezpieczniejsza. Dodam przy okazji, że wszelkie nagłe zmiany temperatury w kuchni mogą zaburzyć wynik pomiarów.

Nawiązując do poprzedniego punktu, zwróć uwagę na miejsce na blacie kuchennym, na którym spoczywa elektroniczna waga. W lecie może się zdarzyć tak, że promienie słoneczne będą na nią padać i niepotrzebnie nagrzewać powierzchnię odpowiadającą za ważenie jedzenia. Wychodzi więc na to, że ekspozycja na skrajne temperatury czy wilgoć negatywnie wpływają na dokładność czy bezawaryjność elektronicznego sprzętu do ważenia składników potraw. Warto o tym pamiętać.

Kalibracja elektronicznej wagi kuchennej – czy jest konieczna? Jak ją wykonać?

Jeżeli zmagasz się z jakimś dziwnym błędem, który pojawia się na wyświetlaczu wagi, to być może konieczna będzie kalibracja.

Jak poprawnie skalibrować wagę? Niestety, dużo tu nie pomogę, bo sprawa jest indywidualna. Wszelkie informacje znajdziesz zapewne w dołączonej do swojego modelu instrukcji obsługi.

Z doświadczenia wiem jednak, że kalibracja nie jest kłopotliwa czy czasochłonna. Polega zwykle na wciskaniu odpowiednich kombinacji przycisków. Końcowym etap polega zazwyczaj na obciążeniu wagi jakimś produktem, a to, czy cały proces kalibracji się powiódł, odczytasz na wyświetlaczu poprzez stosowne powiadomienia.

Dotyczy to oczywiście samodzielnej kalibracji, bo nowoczesne urządzenia kalibrują się automatycznie, a Ty nie musisz się tym przejmować.