Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Zasilacze awaryjne do komputera

Zasilacz awaryjny do komputera

UPS to po prostu zasilacz awaryjny do komputera. Działa niczym powerbank, który jest w stanie utrzymać pracę urządzenia przez jakiś czas od przerwy w dostawie prądu. Co więcej, sprzęt jest w stanie także regulować nieprawidłowości w napięciu prądu dostarczanego przez operatora. Zasilacz awaryjny, zasilacz bezprzerwowy, zasilacz UPS  – urządzenie lub system, którego funkcją jest utrzymanie zasilania innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych w przypadku zaniku lub nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego.

Jak wybrać UPS?

Kupując UPS wiele osób sprawdza przede wszystkim jego moc. Do domowego użytku sprawdzi się UPS o mocy 300 W, do biura czy dla graczy o mocy 500 W, dla serwerowni model o mocy co najmniej 1000 W. Wszystko zależy od przeznaczenia i tego, czego oczekujemy. W przypadku dobierania odpowiedniego UPS-a najlepiej jest znać pobór mocy urządzenia, do którego ma być on przeznaczony.

Jak długo UPS podtrzyma komputer?

Standardowe zasilacze UPS z wbudowanymi akumulatorami pozwalają na podtrzymanie napięcia w zasadzie przez góra parę minut. Można ten czas wydłużyć kupując duży zasilacz, który to ma większe lub więcej wbudowanych akumulatorów.

Zasilacz awaryjny może pracować od 4 do 5 godzin. Duża bateria głębokiego rozładowania ma zwykle pojemność dwukrotnie większą, więc zapewni bezpieczeństwo instalacji grzewczej nawet przez 8-10 godzin.

Jak podłączyć zasilacz awaryjny do komputera?

UPS trzeba podłączać jedynie pod dwubiegunowe, trój-przewodowe uziemione gniazda sieciowe – podłączanie do innych rodzajów grozi porażeniem. Zasilacze UPS są kompatybilne tylko z instalacjami 230V. Pamiętać trzeba, że urządzenie nie jest zabezpieczone przed wilgocią.

Czy UPS jest potrzebny?

Czy utraciłeś kiedyś efekty swojej pracy z powodu nagłej awarii zasilania? W takiej sytuacji warto być przezornym i zaopatrzyć się w UPS. Zasilacz awaryjny przy wspomnianym wypadku pozwoli bezpiecznie wyłączyć komputer, a przy tym pozbędzie się zagrażających mu impulsów i przepięć w sieci.

Ile prądu zużywa zasilacz awaryjny?

Praca urządzenia zasilania gwarantowanego, jakim jest UPS, generuje dodatkowe zużycie energii elektrycznej. Pozostaje pytanie, jakie są to dokładne wartości. PowerWalker VFI 3000 TG podczas pracy sieciowej (bez obciążenia, na naładowanych akumulatorach) pobiera od 21,1 W do kilkudziesięciu watów.