Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Zasilacze awaryjne

Zasilacze awaryjne

Zasilacz awaryjny zwany też UPS, ma na celu utrzymanie zasilania urządzeń w przypadku braku zasilania sieciowego. UPS w skrócie można określić jako podtrzymanie bateryjne w celu zapewnienia zasilania w przypadku braku prądu. Możemy za ich pomocą zabezpieczyć nasz dom, biuro a nawet różnego rodzaju linie produkcyjne. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie UPS?

Przy zakupie UPS powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, chodzi o takie parametry jak moc w Watach a także moc w Voltoamperach, czas podtrzymania zasilania przez UPS, czas przełączania w wypadku nagłego braku zasilania z sieci oraz liczbę i rodzaj gniazd wyjściowych.

Czy warto kupić zasilacz UPS?

Jeżeli pracujemy przy komputerze i w przypadku niespodziewanej utraty prądu możemy utracić rezultaty naszej pracy, warto zainwestować w taki zasilacz by być gotowym na przerwy w dostawie prądu. Zasilacz UPS uchroni nas również przed zagrażającymi naszemu komputerami przepięciami.

UPS jest zasilaczem awaryjnym. Urządzenie to jest wyposażone w akumulator, który magazynuje prąd pobrany z sieci elektrycznej. W razie zaniku energii przekazuje go do komputera. Dzięki temu uruchomiony system i aplikacje w dalszym ciągu działają.

Jaka moc zasilacza UPS?

Aby poprawnie dobrać moc UPS’a wystarczy zsumować moc urządzeń które będziemy chcieli do niego podpiąć, najlepiej zrobić to z tzw. Górka czyli doliczyć np. 50W. Najprostszy komputer biurowy razem z monitorem pobiera między 130 a 220W.

 

Jaki zasilacz do pompy CO?

Współczesne kotły CO do tego aby mogły bezpiecznie pracować wymagają ciągłego dostępu do prądu. Gdy zabraknie zasilania takie kotły po prostu się wyłączą i nie będą ogrzewały naszego domu czy innego budynku. Pompy CO mają najczęściej moć miedzy 70 a 90 W, więc tutaj w zupełności dadzą sobie rade nawet najmniejsze modele mające moc ok 600VA lub mniej mocy.

 

O czym pamiętać?

UPS należy podłączać do uziemionych gniazd sieciowych

Nie montować zasilacza w miejscach narażonych na wilgoć

W przypadku awaria UPS nie próbować go naprawiać samemu

Do zasilacza nie należy podpinać żadnych listew antyprzepięciowych czy innego rodzaju rozdzielaczy prądu.