W połowie 2022 roku cała Polska zmini standard cyfrowej telewizji naziemnej, oznaczony jako DVB-T2. Co musisz o nim wiedzieć? Jak się na taką zmianę przygotować? A przede wszystkim – czy twój telewizor jest na DVB-T2 gotowy?

Co to jest DVB T2 i dlaczego jest wprowadzany?

Standard DVB-T2 (HEVC) to nowocześniejszy wariant standardu przesyłania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Ma on zapewnić przede wszystkim wyższą jakość odbioru. Obecnie jest też stosowany w innych krajach UE. Wprowadzenie nowego standardu jest związane z rosnącymi potrzebami operatorów telekomunikacyjnych jak również ograniczeniami, jakie wykazuje standard DVB-T. Zmiana dotyczy sposobu kodowania obecny system H.264 zostanie zastąpiony H.265 co w konsekwecji doprowadzi do zwiększenia przepustowości z 24,88 Mb/s do 40 Mb/s. Do tego dodano dużo efektywniejszą kompresję za pomocą HEVC (H.265), co spowoduje przesyłanie kanałów już nie tylko w Full HD, ale także w 4K Ultra HD. Dodatkowo dzięki tej zmianie na jednym multipleksie zmieści się dwa razy więcej kanałów, co oznacza szerszy wybór dla użytkowników telewizji naziemnej. 


Kiedy zmiana DVB-T na DVB-T2?

Pierwsze zmiany rozpoczną się już w marcu 2022 roku. Zmiany będą wprowadzane w naszym kraju stopniowo w czterech etapach:

Źródło:https://www.emitel.pl/refarming/

  • etap 1: 28 marca 2022 roku – województwa lubuskie i dolnośląskie;
  • etap 2: 25 kwietnia 2022 roku – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • etap 3: 23 maja 2022 roku – województwa łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • etap 4: 27 czerwca 2022 roku – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Czy wszystkie telewizory obsługują DVB-T2? Jak to sprawdzić?

Niestety nie wszystkie telewizory obsługują nowy standard. DVB-T2 to nowe wymagania względem odbiorników. Nie ma jednak powodów do paniki. Producenci już od kilku lat wykorzystywali w swoich urządzeniach dekodery DVB-T2, ponieważ te są kompatybilne w dół. Oznacza to, że moduł drugiej generacji obsługuje też sygnał pierwszej generacji, więc z jednej strony wszystko działała, jak na należy, a jednocześnie telewizor czy dekoder jest przygotowany na przyszłość i ewentualną zmianę, która nastąpi właśnie w tym roku.
Można przyjąć że telewizory produkowane od lat 2016 powinny być wyposażone w dekoder nowej generacji. Taką informację możemy znaleźć w parametrach technicznych danego modelu. Zazwyczaj producent określa to w sposób DVB-T2 lub HEVC(H.265). Jest też drugie rozwiązanie wprowadzone pod koniec 2021r, które bezpośrednio umożliwia sprawdzenie odbiornika, gdyż na kanale 28 nadawany jest kanał o tytule Sprawdzam TV, nie jest to jednak kanał niosący zmienne treści, a jedynie nadawany jest dźwięk w postaci lektora,który informuje, że nadawany jest obraz kontrolny i o ile dźwięk nadawany jest w dotychczas obsługiwanym systemie (kodowaniu) to obraz nadawany jest w nowym standardzie, który prezentuję na planszy poniżej. Jeśli słyszymy tylko głos, a ekran jest czarny oznacza to że konieczny jest zakup odpowiedniego odbiornika.

Test takiego odbiornika zobaczysz na naszym kanale YT:
https://youtu.be/xQkYhoUhAHE


Jeśli widzisz taki ekran to znaczy, że wszystko jest ok i nie potrzebujesz wymianiać odbiornika.

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Kupując dekoder, należy w pierwszej kolejności zweryfikować, czy na pewno obsługuje właściwy standard (H.265/HEVC). Jeśli masz dość wiekowy telewizor pozbawiony złącza HDMI, do którego standardowo podłącza się taki dekoder, poszukaj urządzenia oferującego inne możliwości podłączenia. Warto zwrócić również uwagę na obecność głowicy DVB-C, która pomoże odbierać za darmo niekodowane kanały z telewizji kablowej. Wejście na kartę zapewni natomiast możliwość zainwestowania w ofertę „kablówki” w przyszłości.

Warto zwrócić też uwagę na cechy związane z funkcjonalnością, takie jak:

  • możliwość obsługi telewizora i dekodera jednym pilotem,
  • możliwość nagrywania na podłączony nośnik pamięci,
  • odpowiednia rozdzielczość dostosowana do możliwości telewizora.


Czy możliwa jest dotacja na tuner?

Rząd przewiduje dotację na zakup dekoderów w kwocie do 100zł. Projekt dofinansowania przewiduje, że wnioski można będzie składać w formie elektronicznej jak rónież drogą tradycyjną za pośrednictwem Poczty Polskiej, realizacja bonów będzie mogła być wykonana w sklepach stacjonarnych jak I internetowych.