Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Wiatraki

Wentylatory i wiatraki

Klasyczny wentylator wykorzystuje prostą zasadę, obserwowaną podczas przeciągu w mieszkaniu. Gdy pojawia się różnica ciśnień, następuje ruch powietrza. W trakcie pracy po dwóch stronach wentylatora wytwarza się różnica ciśnień i powietrze jest wprawiane w ruch.

 

W jaki sposób może być zasilany wentylator?

Wentylatory i wiatraki dostępne w sprzedaży zasilane są sieciowo, akumulatorowo, bateryjnie lub poprzez USB. Większość z nich – zwłaszcza modele podłogowe i stołowe – posiada możliwość podłączenia do prądu. Zasilane sieciowo są także wentylatory sufitowe połączone z lampami oraz wiatraki montowane na ścianach. Zasilanie bateryjne, akumulatorowe lub USB stosowane jest najczęściej w wersjach podręcznych, takich jak mini wentylatory lub niewielkie produkty biurkowe.

Dlaczego wentylator schładza powietrze?

Wentylatory są zasilane elektrycznością. Zamieniają energię prądu elektrycznego na energię kinetyczną ruchu łopatek, ale zawsze odbywa się to kosztem pewnych strat. Zgodnie z II zasadą termodynamiki część energii jest nieuchronnie rozpraszana w postaci ciepła. Pracujący wentylator zawsze nieco ogrzewa otoczenie

Czy wiatrak może chodzić całą noc?

Chociaż są dość głośne, to powodują, że w pomieszczeniu robi się trochę chłodniej. Jest jednak kilka wad wentylatora, które sprawiają, że nie powinniśmy go włączać zbyt często, a już na pewno nie zostawiać pracującego przez całą noc. Włączony wentylator unosi kurz, który zanieczyszcza powietrze

Ile kosztuje utrzymanie wiatraka?

Wentylator biurkowy pracujący przez 16 godzin kosztuje 48 groszy dziennie. W miesiąc to 15 zł do rachunku. Wentylator stojący przez ten czas wygeneruje rachunek o wartości 24 zł. Klimatyzacja z kolei - w takim trybie - to aż 161 zł.

Ile prądu pobiera wiatrak sufitowy?

Cóż, średnio wentylator sufitowy wymaga do pracy od 10 do 120 watów, natomiast klimatyzatory potrzebują mocy od 750 do 3500 watów.

Jeśli szukasz modelu biurkowego, w zupełności wystarczy Ci wiatrak o średnicy śmigieł wynoszącej między 10 a 20 cm. Z kolei modele sufitowe są dużo bardziej rozłożyste, bo ich średnica wynosi nawet 1,5 m. Im większa średnica oraz liczba śmigieł, tym lepiej wiatrak miesza powietrze.

Jaka moc wentylatora do domu?

Im większą ma moc, tym szybciej mogą poruszać się śmigła, więc urządzenie będzie skuteczniej chłodzić. Przeciętnie moc domowych wiatraków wynosi 20-100 W. Z tym że większa moc, to również większy pobór prądu i większa głośność. Na przykład wentylator o mocy 90 W może hałasować na poziomie aż 70 dB.