Zadaj pytanie on-line
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Kable HDMI długie

Co to jest HDMI?

Standard HDMI (czyli High Definition Multimedia Interface) to powszechnie stosowany sposób na przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku. Za pomocą tego kabla połączymy różne urządzenia – konsolę ze smart TV, komputer z projektorem czy telewizor z odtwarzaczem Blu-ray. Od swojej premiery w 2003 standard HDMI był wielokrotnie udoskonalany, przez co jego wiele jego rodzajów. Rzecz w tym, że niezależnie od wersji kable wyglądają dokładnie tak samo – podobnie jak w przypadkach łączy USB. Mimo to przewody różnią się ceną.

Kabel HDMI – najważniejsze parametry

Rodzaje są różne, więc na co zwracać uwagę, oglądając z bliska przewód i czytając specyfikację?

Długość – zazwyczaj długość kabla ma od 1,5 do 3 metrów, co w zupełności wystarcza, aby połączyć ze sobą dwa urządzenia znajdujące się blisko siebie. Jednak do niektórych zastosowań przydadzą się znacznie dłuższe przewody. Maksymalna długość, która pozwala na prawidłowe działanie bez zakłóceń, to 15 metrów. Tak długi kabel to na przykład HAMA Techline HDMI.Wersja – od 2003 roku pojawiło się ich bardzo wiele. Starsze rodzaje kabli HDMI różnią się przepustowością. Póki chcemy transmitować obraz w rozdzielczości maksymalnie Full HD, nie ma właściwie znaczenia, czy będziemy mieli kabel HDMI w nowszej, czy w starszej wersji. Każda z nich ma bowiem identyczną szybkość transmisji danych, wynoszącą 3.96 Gbit/s. Co innego, gdy chcemy oglądać materiały w 4K. Jaki kabel HDMI wtedy wybrać? W takim wypadku konieczne będzie przynajmniej HDMI 2.0, które wspiera transfer na poziomie 18 Gbit/s. Takie przewody pojawiły się na rynku po 2013 roku. Jeśli chcemy dodatkowo korzystać z zalet HDR 10 oraz Dolby Vision, powinniśmy mieć kabel HDMI 2.0a lub 2.0b. Najnowsza wersja standardu HDMI – 2.1 to już sprzęt odpowiedni do przesyłu video nawet w rozdzielczości 8K, więc raczej melodia przyszłości. Znając rodzaje kabli HDMI, zdecydowanie łatwiej się w tym orientować i porównywać różne modele.

Czy są różne kable HDMI?

Na rynku znajdziemy multum przewodów HDMI, które występują w różnych standardach. Oprócz wyżej wspomnianych wersji 1.2, 1.4 i 2.0, które są najczęściej używane, w ofertach producentów znajdziemy kable oferujące następujące standardy: 1.0, 1.1, 1.2a, 1.3, 1.3a, 1.3b, 1.3b1, 1.3c, 1.4a, 1.4b, 2.0a, 2.0b, 2.1.

Czy lepszy kabel HDMI ma znaczenie?

Dobry kabel HDMI jest podstawą, by uzyskać dobrą jakość obrazu, kontra , jakość kabla HDMI nie ma żadnego znaczenia. Takie dyskusje toczą się odkąd istnieją przewody HDMI i chyba nigdy się nie skończą.

Czy jakość obrazu zależy od kabla HDMI?

Powszechnie uważa się, że długość kabla może wpływać na jakość przesyłanego obrazu. Jest to prawda, ale spadki jakości zauważalne są dopiero, gdy zdecydujemy się zakupić kabel HDMI dłuższy niż 15 metrów.